Milyen mozgásérzékelőt vegyek?
A mozgásérzékelő az egyik legjobb eszköz arra, hogy teljessé tegyük a védelmi rendszerünket. Más elemekkel történő párosítása nem csak hatékonyan riaszt, de preventív módon is funkcionálhat.
Mivel a piacon rengeteg típus kapható, ezért joggal merül fel a kérdés, hogy milyen mozgásérzékelőt vegyünk? Ezzel a cikkel szeretnénk segítséget nyújtani abban, hogy könnyebb legyen a választás.
Milyen elven működik a mozgásérzékelő?
A mozgásérzékelő árammal működik és a látókörében történő mozgások hatására jelet továbbít a riasztóközpont felé. A riasztóközpont pedig ennek következtében riasztást indít, ezzel jelezve az illetéktelen mozgásokat a védett területen.
A mozgásérzékelő területén normál körülmények és behatolás esetén szinte lehetetlen áthaladni anélkül, hogy ne indulna be a riasztás.
Nézzük milyen szempontok szerint választhatunk mozgásérzékelőt!
Felhasználás helye szerint
A felhasználás helye szerint két nagy csoportot különböztetünk meg. A mozgásérzékelők lehetnek kültéri és beltéri eszközök is.
A kettő között egy lényegi különbség van, mégpedig az, hogy az előbbi védett a környezeti hatásokkal szemben, ilyen lehet például:
- az eső,
- a fagy,
- a pára.
Csatlakozás típusa szerint
A csatlakozás típusa szerint megkülönböztetünk vezetékes és vezeték nélküli kivitelt.
A vezetékes mozgásérzékelők a hagyományosabb termékek, telepítésükhöz szakember szükséges. Egy speciális vezetékkel kapcsolódnak a riasztóközponthoz és helyhez kötöttségük miatt egy felújítás vagy a berendezés megváltoztatása esetén körülményes az áthelyezésük.
A vezeték nélküli mozgásérzékelők rádiójelekkel kommunikálnak egymással. Gyakran mondják, hogy beüzemelésük és áthelyezésük nem igényel különösebb szakértelmet, de számos olyan tényező van, ami miatt mi mégis azt ajánljuk, hogy kérje szakember segítségét a megfelelő telepítéshez és a maximális biztonság elérése érdekében. Fontos tudni azt is, hogy nagy távolságok esetén jelerősítőt kell használni és folyamatosan figyelnünk kell az elemek, akkumulátorok töltöttségét.
Érzékelők szerint
PIR (Passive Infra Red) lencsés mozgásérzékelők a legegyszerűbb és legelterjedtebb eszközök. A környezetben bekövetkező hőváltozások monitorozásával védi a területet. Az érzékelőelem az egész teret látja, de az előtte lévő lencserendszer ezt felosztja látható és nem látható területekre. Mivel egy ember teste magasabb hőmérsékletű, mint az őt körülvevő környezet, ezért ahogy mozog az ember néha látja, néha nem látja az érzékelő és így riasztást fog indikálni.
Az érzékelő előtti lencserendszer lehet Fresnel-lencse vagy tükrös kialakítású. A tükrös kialakítás jóval drágább technológia, de pontosabban elkülöníthetők a látható és nem látható zónák.
Mindegyik lencserendszer esetén kialakíthatók különböző karakterisztikák, hogy mely területet figyelik az érzékelők. Így lehet normál térlátó (90° vagy 110°), folyosó (néhány fokos látószöggel, de távolabbra látó karakterisztika), függöny szerű látómezővel rendelkező, vagy speciális kialakítású, például olyan kisállat elleni védelem, hogy vízszintesen lát az érzékelő. Létezik olyan érzékelő is melyet a helyiség mennyezetére, középtájra kell szerelni és onnan kúpszerűen lát.
Az érzékelő működési elvéből adódóan a környezeti változás, hirtelen felmelegedés, lehűlés, azaz nyitott ablak esetén a huzat is okozhat téves riasztást.
Egyes típusokban már kisállatvédelem (helyesen kisállat elleni védelem) is van, így a kedvencünk otthon tartózkodása esetén is bátran használható a riasztórendszer. A kisállat elleni védelem lehet a lencserendszerrel és/vagy elektronikai jelfeldolgozással megvalósított.
MW (MicroWave) mikrohullámú mozgásérzékelő, az érzékelő folyamatosan egy 9-10 GHz (érzékelő függő) környéki jelet bocsát ki és a testekről visszaverődő hullámot érzékeli. A mozgó tárgyakról más frekvenciájú jel verődik vissza (doppler effektus), és ezt a változást érzékeli az érzékelő. Mivel ezek a hullámok a legtöbb falon, üvegen is áthatolnak, önállóan nem használhatók, hanem a PIR mozgásérzékelőkkel együtt az úgynevezett kombált érzékelőkben alkalmazzák őket.
A PIR mozgásérzékelő az érzékelő előtt keresztbe menő, míg a MW érzékelő felé közeledő, vagy onnan távolodó mozgása érzékenyebb, és mivel két különböző elven történik az érzékelés így jóval kevesebb lehet a téves riasztások száma.
Összefoglalás
Az érzékelők kiválasztáskor érdemes megvizsgálnunk, hogy milyen körülmények vannak az adott helyen, ahol ki szeretnénk építeni a riasztórendszert. Valamint, ha már vannak meglévő eszközeink, azt is ajánlott figyelembe venni, hogy kompatibilisek legyenek egymással.
Kínálatunkban többféle termék is megtalálható, így biztosan el tudod dönteni majd, hogy milyen mozgásérzékelőt vegyél. Nézz szét a mozgásérzékelők között, és ha mégis kérdésed merülne fel, akkor keresd az ügyfélszolgálatunkat az info@riaszto.hu email címen vagy a +36-1/210-3359-es telefonszámon.