A kommunikátor feladata
A kommunikátor a kialakított riasztórendszer egy fontos része, különösen, ha egy távfelügyeleti egységhez van bekötve. Segítségével még biztosabbá tehetjük az otthonunkat, hiszen baj esetén nem csak nekünk kell reagálni, de a segítség automatikus érkezésére is számíthatunk.
Távollétünk esetén pedig értesítést kaphatunk az illetéktelen mozgásról, így lehetőségünk adódik, hogy jelezzük azt a rendvédelmi szerveknek, vagy a távfelügyelet megfelelő képzettséggel és jogosultsággal rendelkező személyzete a helyszínre érve intézkedjen.
Ebben a cikkben ismertetjük, hogy mi a kommunikátor feladata és jelentése, így érthetőbbé válik, hogy miért van jelentős része a teljeskörű biztonság kialakításában.
A kommunikátor jelentése és feladata
A kommunikátor egy olyan speciális eszköz, amely kettő vagy több kommunikációs szereplő között csatornát hoz létre és továbbítja azon az adott jelzéseket. Lehetőséget biztosít ezzel az egy- vagy többirányú kommunikációra.
Adott esetben tehát a kommunikátor feladata, hogy a riasztóközpontba érkező jelzéseket továbbítsa egy riasztást fogadó, távfelügyeleti központba vagy a tulajdonos által megadott telefonszámra, e-mail címre. A legmodernebb eszközökhöz pedig már mobilapplikáció is csatlakoztatható, mely push értesítésként jelzi az eseményt, vagy akár onnan vezérelhető is a rendszer. A távfelügyeleti kommunikátort sok esetben a cég biztosítja megfelelő havidíjas szerződés keretén belül.
Többféle esemény jelzését is elküldheti a rendszer, mint például:
- bekapcsolás, kikapcsolás azaz élesítés, hatástalanítás;
- riasztás, szabotázs, helyreállási események;
- hibák, meghibásodások (áramszünet, akkumulátor) észlelése;
- kiiktatások…stb.
A kommunikáció számos módon megvalósulhat:
- analóg telefonvonalon;
- URH rádió modemen;
- GSM/GPRS/LTE kapcsolaton;
- IP kapcsolaton.
Több csatorna egyidejű alkalmazása biztosítja, hogy a riasztórendszer akkor is képes legyen értesítéseket küldeni, ha az egyikben meghibásodás vagy zavar keletkezik.
Emellett a kommunikátorok rendszeres felügyeleti jelentéseket (életjeleket) is továbbíthatnak, ezzel ellenőrizve a kommunikációs csatorna meglétét, működését. A hiba esetén akár automatikusan át is állhat a rendszer egy tartalék csatorna használatára, illetve helyileg is jelezheti a kommunikációs csatorna hibáját. A megfelelően kialakított távfelügyeleti rendszer is képes jelezni, hogy a kommunikátorral megszakadt a kapcsolat, illetve azt, hogy átállt másik kommunikációs csatornára.
Összefoglalás
Most, hogy tisztában vagyunk a kommunikátor feladatával, nem kérdés, hogy érdemes-e bővíteni a riasztórendszerünket egy ilyen eszközzel. Nem csak otthon tartózkodásunk alkalmával, de távollétünkkor is extra biztonságot jelent a működése. Nyugodtak lehetünk, hogy baj esetén az illetékes személyek is értesítést kapnak és a segítségünkre siethetnek.
Ha te is szeretnéd élvezni ezt a magasabb védelmi szintet, akkor nézz szét kínálatunkban és válaszd ki a számodra megfelelő és a rendszeredbe illeszthető ideális kommunikátort!